نکات مهم در افزایش راندمان جوجه کشی
پیشرفت تکنولوژی در دنیای امروزه سبب تسهیل و سرعت بخشی بسیار زیادی در صنایع مختلف شده است که امیدبخش رونق اقتصادی بیشتری نیز می باشد. این پیشرفت در کسب و کارهای خانگی نیز نفوذ کرده و موقیت های شغلی بسیاری را برای کاربران ایجاد نموده است. ورود چنین تکنولوژی هایی به صنعت پرورش طیور سبب تحول بسیاری در این صنعت شده است و سرعت دسترسی به جوجه ها ، تخم ها و ... را نیز افزایش داده است . 

یکی از مهمترین نمود های این تغییر و تحول، تولید انواع دستگاه جوجه کشی خانگی و تمام اتوماتیک می باشد که رونق بسیاری به کسب و کارهای خانگی داده است. اما جوجه کشی نیز همانند سایر صنایع نیازمند داشتن پیش نیازها و اطلاعاتی می باشد که عدم توجه به آنها ممکن است سبب ضرر و زیان مالی برای کاربران گردد . در این مقاله علاوه بر برشمردن یکسری نکات در انتخاب دستگاه جوجه کشی ، مهم ترین نکات در افزایش راندمان جوجه کشی را نیز برشمرده ایم . 

انواع دستگاه های جوجه کشی : 

دستگاه جوجه کشی با توجه به نیاز کاربران در انواع مختلفی تولید می شود که از آنها می توان به دستگاه های جوجه کشی خانگی ، صنعتی ، دستگاه های جوجه کشی مخصوص کارخانه جات تولید جوجه ی 1 روزه اشاره کرد . 

دستگاه های جوجه کشی خانگی که توسط شرکت های مختلف و در ظرفیت های مختلفی تولید می شوند غالبا دارای دقت بسیار بالاتری می باشند . از این به صورت گسترده ای برای جوجه کشی از پرندگان گران قیمت و زینتی مورد استفاده قرار میگیرند.

با پیشرفت تکنولوژی این دستگاه ها نیز پیشرفت بسیاری داشته اند و راندمان کاری آنها نسبت به سالیان پیشتر، پیشرفت بسیاری داشته است .
از شناخته ترین دستگاههای خانگی موجود در بازار کشور می توان به سری دستگاه جوجه کشی ایزی باتور اشاره کرد که موفقیت بسیاری را در بازار کشور کسب کرده است. 

سری دیگری از دستگاه های جوجه کشی با نام دستگاه های جوجه کشی صنعتی در بازار موجود می باشند که غالبا ظرفیت بیشتر از 100 تخم نطفه دار را دارا می باشند. در تولید این دستگاه ها نیز تغییرات بسیاری صورت گرفته که مهمترین آنها تغییر جنس بدنه ی دستگاه از فلزی به PVC می باشد . 
به دلیل اینکه دستگاه های جوجه کشی به صورت مداوم با رطوبت سروکار دارند، قطعات فلزی با سرعت بسیار بالایی دچار زنگ زدگی می شوند که سبب ضرر و زیان بسیاری برای کاربران می شوند. 

از این رو تولید کنندگان برتر جهانی بدنه PVC را جایگزین بدنه ی فلزی کرده اند که در راندمان کلی و طول عمر دستگاه تاثیر شگرفی داشته است.
مورد بسیار مهم دیگر استفاده از کنترلر جوجه کشی با کیفیت در دستگاه های جوجه کشی صنعتی می باشد. کنترلر ها که با نام برد جوجه کشی نیز شناخته می شوند مسئولیت پردازش کلی دستگاه را به عهده دارد که استفاده از تکنولوژی های برتر در تولید آن می تواند به صورت مستقیم سبب افزایش راندمان کلی دستگاه گردد . 

کنترلر اطلاعات مورد نیاز درباره ی رطوبت و دما را از سنسور جوجه کشی موجود در داخل دستگاه برداشته و با کنترلی که بر روی سایر قسمت های دستگاه دارد، دما و رطوبت را تنظیم می نماید. 

از سایر قسمت های مهم دستگاه می توان به رطوبت ساز جوجه کشی اشاره کرد که وظیفه تامین رطوبت مورد نیاز برای تخم های نطفه دار را برعهده دارد.


فاکتورهای انتخاب دستگاه جوجه کشی :
 
در انتخاب یک دستگاه جوجه کشی مناسب، توجه به موارد زیر ضروری می باشد : 

برند سازنده ی دستگاه 
تکنولوژی های استفاده شده در دستگاه 
گارانتی و خدمت پس از فروش 

یکی از مهمترین موراد در انتخاب دستگاه جوجه کشی، برند دستگاه می باشد.  در اصل برند شناسه ی اصلی یک تولید کننده است که نشاندهنده ی سابقه ی آن تولید کننده در عرضه ی محصولات می باشد . خوشنام شدن یک برند بدون شک نشان از کیفیت بالای تولیدات آن و رضایت کاربران از این تولیدات می باشد که تاثیر مستقیمی در آینده ی کاری آن شرکت دارد . 

در بین تولیدکنندگان داخلی دستگاه جوجه کشی نیز گروه صنعتی اسکندری از معتبرترین تولیدکنندگان دستگاه های جوجه کشی می باشد که به دلیل سابقه ی طولانی در تولید انواع دستگاه های جوجه کشی بین کاربران به خوبی شناخته شده می باشد . توصیه می شود از برند های ناشناخته و یا کمتر شناخته حتی اگر دستگاه جوجه کشی ارزان دارند شده اقدام به  خرید دستگاه جوجه کشی  ( حتی اگر دستگاه جوجه کشی اتوماتیک باشد ) ننمایید چرا که درصد شکست در انتخاب در برند های ناشناخته بسیار بیشتر می باشد . 

تکنولوژی مورد استفاده در دستگاه های جوجه کشی از دیگر موارد بسیار مهم می باشد که می تواند تاثیر مستقیمی برراندمان جوجه کشی داشته باشد . همانطور که پیشتر گفته شد، گذر از بدنه ی فلزی به بدنه ی  PVC یکی از مهمترین تاثیرات تکنولوژی در ساخت دستگاه های جوجه کشی بود که تاثیر مستقیم و بسیاری بر راندمان دستگاه جوجه کشی و طول عمر این دستگاه ها داشت . 

استفاده از شانه جوجه کشی همه کاره ، قطعات آلمینیومی همچون شاسی ، راک و ... ، متصل کننده ها یا همان کرنرهای پلی آمید ، سیستم رطوبتی پیشرفته و ... از جدیدترین تکنولوژی های مورد استفاده در صنعت جوجه کشی است که در محصولات خانگی و صنعتی نمود بیشتری داشته است . 
گارانتی و خدمات پس از فروش از دیگر موارد بسیار مهم در انتخاب دستگاه جوجه کشی می باشد که عدم توجه به اعتبار آن می تواند سبب مشکلات فراوانی برای کاربران در طول استفاده از محصولات خریداری شده باشد . تاثیر برند در کیفیت گارانتی و خدمات پس از فروش بسیار زیاد می باشد، از این رو کاربر با انتخابی برندی مطمئن می تواند تضمینی برای پشتیبانی محصول خود داشته باشد . 

خدمات پس از فروش نیز می تواند تهیه ی قطعات دستگاه در دراز مدت را تضمین کرده و خیال کاربر را برای مدت زیادی راحت نماید . اگر شما جز افرادی هستید که  قیمت دستگاه جوجه کشی  نیز برایتان اهمیت بالایی دارد سایت joojekeshi.com   دارای مناسب ترین قیمت برای ماشین جوجه کشی است 

زمان مناسب برای جوجه کشی :

زمان مناسب جوجه کشی به صورت مستقیم به دو عامل بستگی دارد . عامل اصلی و بسیار مهم مربوط به کیفیت تخم نطفه دار می باشد. طیور بیشتر از ابتدای فصل بهار تا اواسط فصل گرم تمایل بیشتری به جفت گیری دارند از این رو کیفتیت تخم نطفه دار در این فصل از سال بیشتر بوده و در نتیجه درصد تبدیل شدن تخم ها به جوجه در صورت وجود سایر شرایط بیشتر خواهد بود . 

در فصول گرم سال اما کیفیت تخم نطفه دار کم شده و درنتیجه در جوجه اوری کاهش خواهد یافت . از این رو در فصول گرم سال جوجه کشی به ندرت با درصد موفقیت بالایی صورت می پذیرد . 

پس از پایان فصل گرم و از اواسط پاییز ماه نیز مجددا جفت گیری بین طیور بیشتر شده و تخم های نطفه دار باکیفیتی تولید می شوند که برای جوجه کشی گزینه مناسبی می باشد . 

از سویی دیگر در فصول گرم سال دستگاه جوجه کشی نیازمند محیطی خنک می باشد که تهیه آن در برخی از مناطق کشور بخصوص مناطق مرکزی و جنوبی به سختی ممکن می باشد و از این رو امکان کاهش راندمان کاری دستگاه وجود دارد . 


دستگاه جوجه کشی را از کجا بخریم ؟ 

این پرسش از مهمترین پرسش های کاربران بخصوص در فضای مجازی می باشد. افزایش دسترسی به اینترنت در نقاط مختلف کشور سبب افزایش خرید و فروش دستگاه جوجه کشی شده است و در نتیجه نیاز به یک مرجع برای خرید و فروش دستگاه بسیار مورد نیاز می باشد.  فروشگاه چیکن هچ  یکی از جامع ترین مراکز خرید و فروش انواع دستگاه جوجه کشی می باشد که تنوع بالای محصولات آن سبب دسترسی بیشتر کاربران به تنوع دستگاه ها می باشد.